Aby odzyskać VAT za koszty poniesione na terenie Finlandii, wystarczy złożyć elektroniczny wniosek oparty o procedurę VAT-REFUND.
24% - podstawowa stawka podatku VAT,
10%, 14% - obniżone stawki podatku VAT.
Na wydanie decyzji dotyczącej wniosku o zwrot VAT z Finlandii zagraniczny organ ma 4 miesiące od dnia otrzymania wniosku. Jeśli do rozpatrzenia wniosku fiński urzędnik będzie potrzebował dodatkowe informacje i dokumenty, o które poprosi wnioskującego, czas na rozpatrzenie wniosku wydłuży się automatycznie o kolejne 2 miesiące.
Niestety, pomimo spełnienia warunków jakie musi spełnić podmiot w procedurze VAT-REFUND, urząd zagraniczny ma prawo do odrzucenia wniosku. Jednym z najczęstszych powodów, dla których unijne urzędy wydają negatywne decyzje, jest brak lub niekompletna odpowiedź na wezwanie urzędu dotyczącego dodatkowych informacji do wniosku.
Na szczęście urząd fiński nie wymaga faktur VAT do zwrotu VAT. Respektuje on paragony niezależnie od kwoty zakupu.
Tak, aby wniosek o zwrot VAT z Finlandii kwalifikował się do rozpatrzenia, wnioskowana kwota musi wynieść minimum 400 € w przypadku wniosków, za bieżący rok lub 50 € dla wniosku za cały ubiegły rok kalendarzowy.
Wnioski można składać w okresach kwartalnych lub całorocznych. Warto wiedzieć, że kwartały można łączyć ze sobą i tym samym złożyć wniosek za I półrocze, czy też I-III kwartał danego roku.
Nie każdy towar zostanie przyjęty przez urząd do zwrotu. Transakcja musi mieć charakter biznesowy. Kod PKD prowadzonej działalności gospodarczej musi odpowiadać charakterowi zakupu.
Na szczęście wnioskowanie opiera się na tych samych zasadach jak w pozostałych krajach. Wnioskujący o zwrot wysyła elektronicznie wniosek o zwrot podatku od towarów i usług do swojego urzędu skarbowego. Tam wniosek podlega wstępnej weryfikacji. Urzędnik dodatkowo sprawdza czy wnioskujący był czynnym podatnikiem VAT w okresie wskazanym w deklaracji. Po tych czynnościach wniosek w terminie 15 dni zostaje przekazany do Finlandii.
Nie, jednymi z podstawowych warunków jakie musi spełniać wnioskodawca jest brak posiadania siedziby w kraju, w którym ubiega się o zwrot podatku, oraz bycie czynnym podatnikiem VAT w okresie, który obejmuje daty z dokumentów uwzględnionych we wniosku.
Nie potrzebujesz więcej informacji?
nawiąż z nami współpracę